Každý správný běžec ví, že tělo je potřeba po výkonu odměnit odpočinkem a časem pro regeneraci. Jak tuto regeneraci urychlit a jak se vlastně správně regenerovat? Všímejte si, co vaše tělo potřebuje a inspirujte se našimi tipy.
Aktivní i pasivní regenerace by měla být součástí vaší běžecké rutiny. Nedostatečná regenerace totiž může vést k únavě až zranění – proto vaše tělo hýčkejte a po běhu mu dopřejte to nejlepší. Jak odpočívat po běhu?
Jak správně odpočívat?
Každodenní běh podle odborníků není úplně ideální – a to ani v případě, že si po něm dopřejete odpočinek nebo dokonce spánek. Aby se tělo dokonale zregenerovalo a připravilo na další aktivitu, je potřeba mu dopřát volné dny – tedy dny, kdy jednoduše běhat nepůjdete. Odpočinkové dny však nejsou nutně lenošivé dny – můžete se věnovat jiným pohybovým aktivitám – třeba protáhnout svaly v posilovně nebo vyrazit na lekci jógy. Jak často běhat? Ideálně třikrát až čtyřikrát týdně. Běhejte tak, abyste se cítili dobře a měli dostatek času na relaxaci a odpočinek.
Ztuhlé svaly? Vyzkoušejte masáž
Vyčerpané svalstvo? Tady může pomoci masáž. Existuje hned několik možností, jak svalům dopřát úlevu. Můžete navštívit maséra nebo si pořídit hydromasážní vanu, ve které si dopřejete báječnou teplou koupel po jakékoli náročné pohybové aktivitě. To zní báječně, že? Svěříte se do rukou odborníka nebo zvolíte relax v bublinkové koupeli?
Kouzlo chladu
Poslední dobou je stále populárnější otužování jako součást životního stylu. I toho sportovního. Chladná voda urychluje regeneraci svalstva, proto i vy můžete účinky studené vody vyzkoušet. Pozor – to však neznamená, že se máte hned po běhu uřícení vrhnout do ledové řeky. Otužování je potřeba natrénovat postupně. Začněte třeba tím, že na konci sprchy přepnete vodu na pár desítek vteřin na příjemně studenou. Vychutnejte si chlad, který dokáže pohladit tělo i duši. Výsledky vás překvapí. Budete se cítit tak svěží a odpočatí!
Nezbytné protažení
A jakou regeneraci volit bezprostředně po běhu? Ke konci běhu volte lehké klusání, které vás pozvolna vrátí do běžné tepové frekvence. Doma pak můžete doplnit tekutiny a poté je čas na protažení po tréninku. Opakujte několik cviků, které vám pomohou uvolnit a protáhnout svaly – vhodné jsou statické výpady, kroužení nohama a rukama či zanožení. Najděte si takový postup, který vám bude vyhovovat.
TIP: Jóga je ideální volbou při regeneraci běžců. Pozice (asány) spolu s dechovým cvičením pomáhají při zvyšování podaných výkonů, zároveň pomáhají urychlit regeneraci těla po běhu. Výhodou jsou také její psychické benefity, které vás pomalu uvedou v dokonalé uvolnění… tak, abyste se těšili na další nový den a běh.