Mnoho začátečníků začne běhat, kvůli častým chybám však zase brzy s pohybem končí. Jednou z mnoha začátečnických technik je indiánský běh. O co se jedná a proč může pomoci právě vám? Zamilujte si pravidelný běh i vy – vyzkoušejte triky, které z vás během několika týdnů udělají běžce. Indiánský běh není nic jiného než střídání běhu s chůzí. Tato technika vám v začátku usnadní pravidelný pohyb – nejenže si neznechutíte novou rutinu ani běh jako takový, navíc se vaše tělo snáze adaptuje na novou aktivitu. Důležité je vyhnout se chybám, užít si chvíli v přírodě a neopomenout důležité rozehřátí.
Chůze je základ
Jaká je nejčastější chyba začínajících běžců? Vrhnou se do běhání po hlavě. Tak se může stát, že si běh neužijí – jejich tělo nezvládne náhlé výkony. Aby se vám běh nezprotivil, je potřeba začínat zlehka. Krokem číslo jedna je obyčejná chůze pro zahřátí. V první řadě se nejprve ze všeho protáhněte a pak začněte s chůzí v rychlejším tempu. Dejte si na čas – klidně 5 až 10 minut. Takovou krátkou startovací procházkou by měl začínat každý váš běžecký zážitek.
TIP: Připravte se na budoucí běžeckou rutinu. První týden nebo dva namísto indiánského běhu pouze choďte. Procházka vám vyčistí hlavu a připraví vaše tělo a aktivitu.
Osvojte si vytrvalost indiánů
Po zahřátí jste připraveni se rozběhnout. Jako začátečníci můžete po krátké chvíli a vzdálenosti cítit tlak, dýchavičnost, napětí nebo dokonce až fyzickou bolest. Právě v tomto okamžiku se vám jistě bude líbit indiánský běh – plynule vám totiž umožní přejít do rychlé chůze, ve které se vydýcháte a necháte tělo odpočinout. Technika se jmenuje skutečně podle indiánů, kteří při putování střídali chůzi s během, aby mohli putovat na velké vzdálenosti – snadno a poměrně rychle. Díky nim si nakonec i vy můžete ochočit běh a objevit sportovní aktivitu, která vám nadělí ještě mnoho radosti. Jak dlouho optimálně v začátcích běhat? V prvních dvou až čtyřech týdnech běhejte půl hodinku. Jakmile se do pohybu dostanete, můžete podle vlastního těla a pocitů časy upravit.
TIP: Máte-li v chytrém telefonu některou ze sportovních aplikací, můžete využít časovač. Nastavte si limity střídání běhu a chůze v poměru 1 minuta ku 1:30 na první týden – v dalších týdnech postupně o 30 vteřin zvyšujte. Pokud vám cílení nevyhovuje, můžete pohyb střídat pocitově.
Myslete sami na sebe
Běh vám přinese mnoho zdravotních i psychických benefitů. Navíc si darujete chvíli pro sebe, nasbíráte endorfiny a možná i shodíte nějaká ta přebytečná kila. Důležité je neztratit se sám sobě – proto klaďte v začátcích velký důraz na pravidelnost. Můžete si na začátku udělat plán, že budete běhat třikrát týdně. Vždy a za každého počasí. Motivujte se – třeba odměnou v podobě nové běžecké čelenky. Snažte se udělat z běhu skutečnou pravidelnou rutinu. Nezapomeňte na hudbu, která vás podpoří a ozvláštní sportovní aktivitu. Po běhu si můžete dopřát regeneraci. Čas od času si dopřejte saunu, masáž, jógu nebo plavání – a někdy si naordinujte klid a pohodu. I ty jsou totiž třeba.