Ať už s během teprve začínáte, nebo už jste ostřílení borci, je dobé vědět, jaký typ povrchu je na běh ten nejlepší. Můžete tak předejít zbytečnému zranění z nevhodně zvoleného terénu.
Asfaltové cesty a chodníky
Po asfaltu běhá snad nejvíce z nás. Vybírejte si ale raději cesty, které jsou bezpečné, není na nich příliš velký provoz a jsou dostatečně široké. Vždy běhejte v protisměru tak, abyste viděli na protijedoucí auta a oni viděly vás. Nezapomeňte nosit reflexní oblečení. Pokud běháte večer, je to v podstatě povinnost. Ale raději po silnici běhejte v reflexním i ve dne. Pokud běháte se sluchátky, tak si zcela zakryjte jen jedno, abyste pořád slyšeli vnější zvuky, třeba blížící se auto. Na tišší nastavení bych se moc nespoléhala, to nemusí fungovat stoprocentně. Kdo na to má, tak si může připlatit za sluchátka, která aktivně zesilují okolní hluk. Můžete tak poslouchat svou oblíbenou muziku nebo podcasty a zároveň uslyšíte co se děje kolem vás. To je k bezpečnosti vše.
Nyní k vybavení. Pamatujte, že běh po asfaltu může být příjemný, ale je potřeba mít běžecké boty snižující rázy dopadu. Pokud nebudete mít správné boty a na silnici budete kilometry vyloženě hltat, můžete si časem přivodit zranění. Taky pamatujte, že asfalt by neměl být vaší jedinou volbou kde běhat. Povrchy je potřeba střídat!
Tráva
Tráva je skvělou variantou, jak pro běh, tak pro chůzi. A to zejména při rehabilitaci ze zlomeniny či zranění. Při běhu po trávě se většina energie rázu dopadu pohlcuje do země, místo toho, aby se odrazila zpět do nohy. To silně ulevuje zátěži na klouby. Pokud jste náchylní na plantární fasciitídu, našlapujte opatrně.
Lesní stezky
Tento povrch je měkčí a může být skvělý pro ty, kteří se potýkali s nadměrným zraněním třeba kolene, holeně či paty. Pozor si dejte na stezky se spoustou kořenů, kamenů a nerovných povrchů, které mají za následek, že noha dopadá šikmo. Lesním stezkám byste se měli spíše vyhýbat, pokud jste někdy měli výron kotníku. Vazy se totiž nikdy nezotaví na 100 procent a mohlo by to vést k opakovanému podvrtnutí. Jinak ale běh v přírodě po upravených stezkách prospěje jak vaší psychice, tak celému tělu.
Písek
Plánujete dovolenou u moře, kde se budete po písčitých plážích prohánět každé ráno? Není to dobrý nápad, pokud nebude tvrdý. Měkký písek je silně nestabilní a zejména rekreační běžec si může relativně lehce vyhodit koleno, kotník nebo kyčel.
Běžecká dráha
Běžecká dráha vám může připomenout hodiny tělocviku ve školních letech. Pokud na ni máte možnost běhat i nyní, tak neváhejte. Je to sice rovinatá plocha bez kopečků, ale dobře se na ni měří uběhnutá vzdálenost, nemusíte se vyhýbat kořenům, obrubníkům a můžete trénovat jak vytrvalost, tak rychlost.
Běžecký pás
Polstrovaný povrch běžeckého pásu snižuje namáhání zad, kyčlí, kolen i chodidel. Navíc je bez překážek, kamení nebo aut. Běžecký pas vás udrží v tempu, i když energie bude ubývat, takže dokážete uběhnout více. Ovšem chybí jedna důležitá věc, a tou je čerstvý vzduch!
Jen jen na vás, který povrch si zvolíte. Myslete ale na to, že byste měli povrchy prostřídat. A na závěr běhu se nezapomeňte protáhnout a dostatečně pít.