Bolest svalů nedělá rozdíl mezi profesionálními a rekreačními sportovci a ani když nesportujete tak se této bolesti nemusíte vyhnout. Tento stav může přijít náhle a bez varování třeba při nadměrné námaze, přecenění sil při sportu, ale i v běžném dni, když už únava hraje roli a vy uděláte prudký pohyb, který se vašemu tělu nezamlouvá.
Víte, jak rozpoznat natažený a natržený sval? Pojďme se společně podívat, jak jednotlivé svalové obtíže rozpoznat, jak je rychle a efektivně zaléčit a jak se jim dá předejít.

Jak vznikne svalové poranění jakéhokoliv typu?

Svaly v našem těle jsou tvořeny svalovými vlákny, která jsou v neustálém napětí, tzv. svalovém tonusu. Pokud je sval při kontrakci vystaven nadměrnému napětí nebo síle, může dojít k poškození jeho vláken. K takovému zranění může dojít ve zlomku sekundy a nemusí se to stát pouze při sportu. V každodenním životě, třeba když něco pokládáte nebo zvedáte, vás mohou potkat nepříjemné obtíže, jako je namožený sval, ten ale není svalovým zraněním v pravém slova smyslu.
Zásadnější a velmi nepříjemná je svalová křeč, i když může být intenzivní a bolestivá, není sama o sobě nebezpečná. Ve zkratce se váš sval touto reakcí ochraňuje před dalším možným poškozením. Svalová křeč patří zčásti pod pojem natažený sval, který v odborné lékařské terminologii neexistuje.
V horším případě než zmíněné dva problémy, vás může potkat natržení svalu, označovaného také jako svalová ruptura. Stejně jako křeč se projeví ostrou a silnou bolestí, která znemožní pokračování v dané aktivitě. V některých případech se může objevit otok nebo krevní sraženina na místě poranění a místo je i velmi citlivé na dotek.

Namožený sval

Namožené svaly představují bolest svalů po cvičení, takže příčinou je nadměrná fyzická zátěž, při které dochází k nepatrnému poškození svalových vláken, a to vede k bolesti na namoženém místě.

Příznaky:

Projevuje se bolestí jednoho či více svalů, slabostí a ztuhlostí, zejména když se daný sval zatíží. Bolest se nedostaví hned, ale obvykle s časovým odstupem od svalové námahy, například když ráno vstáváte nebo třeba když jdete do schodů. V největší intenzitě bolest přichází 2.-3. den po námaze. A ačkoliv se vás může bolest a slabost držet i týden, pamatujte že se nejedná o zranění, ale jde o přirozenou reakci na nadměrnou či nezvyklou svalovou námahu.

Příčiny:

Příčinou namožení svalu je nadměrná či nezvyklá zátěž, například při posilování nebo při opakovaném aktivním pohybu, jako je běh, cyklistika, turistika či práce na zahradě.

Co pomůže?

  •  Ideální je namožení svalů předcházet pomocí řádného protažení po tréninku, díky kterému se ze svalů odplaví kyselina mléčná.
  •  Zátěž navyšujte postupně. Vaše tělo potřebuje k adaptaci na nové cvičení čas.
  • Ledová sprcha po náročném tréninku pomáhá urychlit regeneraci.
  • Masáž pomůže uvolnit bolavé svaly. Můžete využít různé masážní pomůcky třeba masážní válce, tzv. rollery.
  • Kvalitní spánek a klidový režim po tréninku pomáhá předcházet rozvoji svalové bolesti.
  • Výživa má v rámci regenerace nezastupitelnou roli. Pro sportu je důležité doplnit sacharidy, bílkoviny (proteiny) nebo některé aminokyseliny jako BCAA a L-glutamin

Natažený sval

Způsobuje ho velmi nepříjemné až bolestivé napnutí svalů, popřípadě svalových skupin při sportu, někdy však stačí i příliš prudký pohyb, jako je seskok ze židle nebo sprint, můžete ale jen špatně došlápnout, podklouznout při chůzi a hned máte „natažený“ lýtkový sval. Také může dojít k výronu, kdy jsou nataženy i vazy spojující kosti, například vyvrtnutý kotník. Při podezření na takové poranění svalu je nutné okamžitě ukončit sportovní aktivitu a nevystavovat sval další námaze, aby se předešlo dalšímu poškození. Hojení svalu lze urychlit pomocí speciálních mastí na natažené svaly nebo ledováním, které rychle a intenzivně zchladí bolavé místo, použít můžete ledové spreje nebo gelové polštářky, které se vychladí v mrazáku. Na bolavé místo je přikládejte každé 2 hodiny na 10-15 minut.

Jak jsme ale uvedli výše, z pohledu fyzioterapie pojem natažený sval neexistuje, vždy jde o svalovou křeč.

Svalová křeč

Příznaky:

Svalová křeč trvá běžně několik vteřin, ale může trvat i několik minut. Je to prudký stah svalů doprovázený palčivou ostrou bolestí. Nejčastěji postihuje lýtkové svaly a další intenzivně zatěžované velké svalové skupiny, jako je přední a zadní stehenní sval. Po intenzivní svalové křeči může přetrvávat svalová bolest, slabost či únava.

Příčiny:

Nejčastější příčinnou je nedostatečné protažení před fyzickou zátěží. Křeč ale může způsobit i nedostatečná hydratace organismu a nedostatek některých minerálních látek (vápník, hořčík, železo, sůl).

Co pomůže?

  • Většinou stačí sval protáhnout v opačném směru pohybu, než se cvik vykonával a křeč odezní sama.
  • Horká koupel nebo masáž taky může pomoct.
  • Hořčík zmírňuje svalové napětí a pomáhá tak uvolňovat svalové zatuhnutí. Hodí se zejména při zvýšené svalové námaze.
  • Udržujte se v teple a předcházejte prochladnutí svalů.

Pokud po dvou dnech nepociťujete žádné zlepšení, měli byste navštívit lékaře.

Natržený sval

Natržení svalu nebo taky ruptura svalu je poměrně závažné poranění, které je v některých případech nutné řešit chirurgicky. Běžci se nejčastěji potýkají s natržením lýtkového svalu nebo stehenního svalu.

Pokud se přetrhne pouze několik svalových vláken bez evidentní prohlubně a modřiny v místě poranění, je tento stav vnímán jako neustálé stažení části svalu. V případě velmi silné bolesti a hmatatelné prohlubně na svalu, mohlo dojít k přetržení celého svalu, a proto je nezbytné co nejdříve vyhledat lékaře. Obraťte se na něj také v případě bolesti, která se nemírní ani přes léčbu, stupňuje se a znemožňuje jakýkoli pohyb a zatížení svalu.

A jak dlouho si nezasportujete, tedy jak dlouho bude trvat léčba? To záleží na tom, o jak velké postižení svalu se jedná. Při drobném natržení počítejte s přibližně 2 týdny, obvyklá doba léčení je 4-6 týdnů. Při natržení většího rozsahu se léčba může protáhnout i na několik měsíců.

Příznaky:

Natržení se projevuje stejně jako natažení svalu, náhlou bolestí, tady bývá ale intenzivnější. Kromě ostré a silné bolesti se většinou objevuje modřina, v místě natržení může být prohlubeň a prakticky vždy postižená končetina oteče.

Příčiny:

Mezi hlavní příčiny patří nedostatečné rozcvičení nebo rozehřátí před zátěží, nedostatečná regenerace při únavě, poté nerespektování bolesti, která je varovným signálem před dalším poškozením svalu a dehydratace. Samozřejmě to můžou být i faktory, které neovlivníte jako stárnutí organismu.

K ruptuře svalu dochází při jeho natažení až za hranice pružnosti při sportu, při rychlém a nečekaném pohybu, při prudkém trhnutí, pádu, či při zvedání těžkého břemene. Ve svalu tak vznikají drobné či větší trhliny. V lepším případě dochází k přetržení jen několika vláken to je částečně natržený sval, v horším případě dochází k ruptuře celého svalu, ale to je méně časté.

Co pomůže?

  • K léčbě se využívají různé podpůrné metody, například rázové vlny, magnetoterapie, akupunktura nebo aplikace krevní plazmy.
  • Hojení můžete podpořit i hřejivou mastí na natažený sval.
  • Ve vážných případech je řešením natrženého svalu operace.
  • Ledování, které rychle a intenzivně zchladí bolavé místo, použít můžete ledové spreje nebo gelové polštářky, které se vychladí v mrazáku. Na bolavé místo je přikládejte každé 2 hodiny na 10-15 minut.
  • Klidový režim je nejpodstatnějším krokem při hojení poranění.
  • Hořčík zmírňuje svalové napětí a pomáhá tak uvolňovat svalové zatuhnutí. Hodí se zejména při zvýšené svalové námaze.
  • Pitný režim a kvalitní výživa jsou taky důležité.

 

Předejít svalovým poraněním můžete díky:

  • Rozehřátí svalů před každou sportovní aktivitou, například svižnou chůzí, lehkým poklusem.
  • Před každou sportovní aktivitou se dostatečně protáhnete.
  • Respektujete bolest a svaly nepřetěžujete.
  • Dáte svalům čas na regeneraci.
  • Samozřejmostí by měla být také kvalitní strava a hydratace.