Chtěli byste vylepšit svou kondici, posilovat či zhubnout, ale neoblíbili jste si fitness centra? Cvičili byste raději doma, ale nevíte, jak na to? V takovém případě pro vás představuje dokonalé řešení posilovací stroj orbitrek. Tento eliptický trenažér je vhodný i pro ty, kteří trpí značnou nadváhou. Budete se přirozeně pohybovat jako při chůzi i běhu a navíc posílíte ruce. Vydáte více energie než při klasickém cvičení a výrazně zvýšíte spalování kalorií, což napomůže efektivnímu hubnutí. Budete šetrní ke kloubům, i když procvičíte celé tělo. Cvičení na orbitreku je navíc prospěšné i pro metabolizmus a kardiovaskulární systém.
Cvičení na orbitreku
Co je vlastně eliptický trenažér? Jde o stroj, který v sobě spojuje funkce jiných cvičebních strojů, jako je běžící pás, rotoped, šlapací trenažér a další. Dá se využít i pro kardio cvičení doma, protože cvičení na eliptickém trenažéru posílí svaly končetin i bez nadměrné zátěže kloubů a nežádoucích otřesů. Co nabízí eliptický trenažér? Při pravidelném cvičení rovnoměrně procvičíte a vytvarujete svaly, podpoříte kardiovaskulární systém, zrychlíte metabolizmus a spálíte energii, takže budete hubnout rychleji a udržíte si dobrou kondici. Podpoříte také imunitu organizmu, krásně se odreagujete a zbavíte stresu. Důležité je však vědět, jak správně cvičit na orbitreku a jak dlouho posilovat, abyste dosáhli maximálního efektu.
Eliptický trenažér a hubnutí
Cvičení na eliptickém trenažeru je intenzivní. Jak dlouho musíte cvičit, abyste dosáhli hubnoucího efektu? Již 20 minut cvičení nahradí půldruhé hodiny tréninku na jiných strojích. Důležitá je i pravidelnost, ideální je cvičit třikrát až čtyřikrát týdně. S intenzitou výkonu se zvyšuje i energetický výdej. Jak to celé funguje? Stroj pracuje na principu využití přirozeného eliptického pohybu dolních končetin a současně zapojuje i končetiny horní. Máte nadváhu nebo byste chtěli mít domácí posilovnu? Pak je právě vám určen orbitrek. Hubnutí i zpevňování svalů je zde jednoduché a přináší rychlé výsledky. Přístroj se dobře ukládá i přemisťuje, obtížnost cvičení lze nastavovat a počítač vám ukáže i čas, vzdálenost, rychlost a spotřebované kalorie. Výšku lze upravovat, madla je možno měnit z pevných na pohyblivé. Nastavit si můžete i zpětný chod.
Jak vybrat eliptický trenažér
Chystáte se na nákup eliptického trenažéru? Na co byste se měli zaměřit, abyste vybrali přístroj vhodný právě pro vás? Základními kritérii jsou
- váš zdravotní stav a fyzička
- vaše výška a váha
- druh šlapacího středu
- brzdný systém
- kloubní spoj a způsob ovládání zátěže
- tvar rámu
- další funkce a příslušenství
Jako první zkontrolujte doporučené parametry a natavte i je podle váhy a výšky největšího a nejtěžšího uživatele. Brzdný systém může být magnetický, elektromagnetický nebo páskový. Střed může být miskový nebo ložiskový. Ovládání zátěže se vyskytuje v manuální nebo elektronické variantě. Kloub bývá kluzný, litinový nebo ložiskový. Různým vlastnostem odpovídá také cena přístroje.
Typy orbitreku (eliptického trenažéru)
V nabídce orbitreků naleznete mnoho známých značek a modelů od nejlevnějších až pro ty určené nejnáročnějším zájemcům. Každá z nich má své výhody a nevýhody. Eliptical Kettler nabízí náročnějším uživatelům nosnost až do 130 kg, magnetické brzdy, kuličková ložiska středové osy a kloubového spoje, elektronické ovládání zátěže a snímač tepové frekvence. Uživatelé orbitreku kettler oceňují především tichý provoz, mohutnější stabilní konstrukci, univerzálnost použití i designové provedení. Orbitrek olpran patří do vyšší cenové kategorie. Je určen pro domácí cvičení, při kterém se měří všechny důležité hodnoty organizmu. Orbitrek olpran je vybaven dotykovými senzory, magnetickým brzdným systémem, osmistupňovou regulací odporu, setrvačníkem a počítačem a nosností do 100 kg.
Stroje na hubnutí
S hubnutím v domácí posilovně vám mohou pomoci i další stroje. Zde si můžete vybírat z celé řady strojů a typů. Důležité je zaměřit se na kvalitu a ergonomii, aby cvičení bylo efektivní i bezpečné. Můžete vyzkoušet třeba intervalový trénink, kdy budete střídat intenzivní cvičení s krátkým odpočinkem. Dochází tak ke zrychlení metabolizmu a spalování tukových zásob, které probíhá i po skončení cvičení. Využít můžete cvičební lavice i nejrůznější trenažéry. K domácímu tréninku se velice hodí veslařský trenažér, protože procvičuje celé tělo, přispívá ke zpevnění různých skupin svalů – zad, nohou, hýždí i břicha. Veslování je účinné i na bolesti zad. Veslařský trenažér může být vzduchový, magnetický nebo tlumičový. Jeho výhodou je to, že ho mohou využívat lidé s různou fyzičkou a mohou si nastavit vlastní intenzitu cvičení.